۵Gشبکه هواوی در بریتانیا ممنوع شد

هواوی در ماه‌های اخیر تحت فشارهای شدید دولت ایالات متحده آمریکا قرار داشته و حالا دولت بریتانیا اعلام کرده که این شرکت از پروژه شبکه ۵G این کشور کنار می‌گذارد.

دولت بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرده که اپراتورهای مخابراتی اجازه ندارند از ژانویه ۲۰۲۱ از این شرکت چینی تجهیزات ۵G خریداری کنند و تا ۷ سال فرصت دارند که تجهیزات موجود را نیز حذف کنند، اقدامی که هزینه‌ای نزدیک به ۲ میلیارد پوند در پی خواهد داشت. این بیانیه پس از انتشار گزارشی درباره نقش هواوی در زیرساخت‌های ملی بریتانیا از سوی مرکز امنیت سایبری ملی این کشور، منتشر شده است.

بیانیه اخیر دولت بریتانیا کاملا متفاوت با گفته آن در ژانویه امسال است. دولت این کشور اعلام کرده بود که تجهیزات هواوی می‌توانند به صورت محدود در زیرساخت ۵G مورد استفاده قرار بگیرند. در آن زمان گفته شده بود که سهم هواوی در این بخش به ۳۵ درصد می‌رسد و از تجهیزات آن در بخش‌های اصلی شبکه یا مناطق حساس استفاده نمی‌شود.

«الیور داودن»، وزیر دیجیتال، فرهنگ، رسانه و ورزش بریتانیا چنین اقدامی را مانعی برای ارائه به موقع شبکه ۵G عنوان کرده. در بیانیه جدید به اپراتورهای فیبر نوری نیز توصیه شده که از خرید تجهیزات هواوی دوری کنند.

در ماه‌های اخیر دولت بریتانیا تحت فشارهای داخلی و بین‌المللی زیادی برای عدم استفاده از تجهیزات هواوی در زیرساخت‌های خود قرار داشت. دلیل اصلی این فشارها، نگرانی‌های امنیتی مبنی بر جاسوسی دولت پکن از کشورهای غربی توسط تجهیزات هواوی است، موضوعی که این شرکت رد می‌کند.

فشار اصلی از سوی دولت ایالات متحده آمریکا وارد می‌شود، کشوری که از سال گذشته میلادی هواوی را تحریم کرده و همچنین مانع از رسیدن تراشه‌های TSMC به این شرکت می‌شود. این احتمال وجود دارد که در آینده مدیاتک نیز همکاری خود را با غول چینی کاهش دهد.

هواوی پس از اعلام این موضوع، بیانیه رسمی منتشر کرده است. در این بیانیه عنوان شده که چنین اقدامی باعث کاهش سرعت دیجیتالی بریتانیا می‌شود و شکاف دیجیتالی را عمیق‌تر می‌کند. این شرکت ادعا کرده که تحریم‌های ایالات متحده آمریکا روی تامین تجهیزات بریتانیا تاثیری نخواهد داشت و علت اقدام اخیر دولت این کشور، سیاست‌ تجاری و نه مسائل امنیتی است.

این کمپانی اعلام کرده که با وجود چنین اقدامی، به همکاری با دولت بریتانیا برای ارتباط بهتر مردم ادامه می‌دهد و همچنین از مشتریان خود پشتیبانی خواهد کرد. مدیر این شرکت در بریتانیا نیز اعلام کرده که شهریور ماه از مقام خود استعفا می‌دهد.

برخی از نظرات

ارسال نظر

نام
ایمیل
وب سایت
پیام